Piaskowanie stanowi aktualnie bardzo popularną metodę czyszczenia różnych powierzchni. Jest to proces, podczas którego ścierniwo (w tym przypadku piasek) kierowane jest na oczyszczany materiał w strudze sprężonego powietrza.
Co to jest piaskowanie?
Piaskowanie, nazywane także obróbką strumieniowo-ścierną, wykorzystywane jest w różnych branżach przemysłu. Otrzymane dzięki takiemu zabiegowi efekty podobne są do tych widocznych po szlifowaniu materiału. Piaskowanie pozwala jednak na osiągnięcie jeszcze większej gładkości powierzchni, stanowi więc lepsze rozwiązanie. Zaletą takiego zabiegu jest fakt, że może doczyścić nawet najtrudniej dostępne zakamarki, do których szlifierka po prostu nie miałaby szans się dostać.
Piaskowanie może być wykonywane na sucho bądź na mokro. W drugiej metodzie sprężone powietrze wyrzucane jest wraz ze ścierniwem i wodą, w pierwszej zaś ciecz nie występuje. Metodę dobiera się indywidualnie do rodzaju powierzchni. Zaletę piaskowania na mokro stanowi fakt, że w jego trakcie występuje mniejsze pylenie niż podczas przeprowadzania tego procesu na mokro.
Istnieje wiele rodzajów materiałów ściernych, które wykorzystywane są do piaskowania, różniących się od siebie granulacją czy skalą twardości. Do najbardziej popularnych należą: piasek kwarcowy, szklane mikrokulki, plastikowy śrut czy żużel pomiedziowy.
Do jakich powierzchni stosuje się zabieg piaskowania?
Piaskowanie stosowane jest do oczyszczania powierzchni wykonanych z metalu, stali, drewna, aluminium, kamienia czy tworzyw sztucznych. Pozwala skutecznie usunąć z danej powłoki stary lakier, gumę, rdzę, a także inne zabrudzenia trudne do usunięcia podczas klasycznego mycia. Świetnie sprawdza się w czyszczeniu zardzewiałych maszyn przemysłowych, ogrodzeń, a nawet kostek brukowych.
Piaskowanie często stosowane jest jako metoda renowacji zniszczonych pomników lub fontann. Fachowcy stosują je w celu matowienia szkła czy wygładzenia i przygotowania do malowania powierzchni ścian czy chociażby felg samochodowych. Wykorzystanie piaskarki pozwala na dokładne usunięcie powstałych na powierzchni murów osadów czy zacieków. Jest to także sposób na skuteczne pozbycie się graffiti.
Popularność zabiegu piaskowania wynika przede wszystkim z jego niesamowitej precyzji. Sprężone powietrze doskonale nakierowuje ścierniwo nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się korozji oraz zabezpieczenie danej powierzchni przed dalszym pojawianiem się rdzy. Tak potraktowany materiał zostaje wygładzony i gotowy do przyjęcia lakieru bądź farby.
Piaskowanie, cennik – Warszawa
Niezwykle korzystny zabieg, który przynosi świetne efekty w czyszczeniu najróżniejszych materiałów to właśnie piaskowanie. Cennik w Warszawie za profesjonalną usługę z tego obszaru nie jest ściśle określony. Wszystko zależy od rozmiaru nawierzchni i materiału, z którego została wykonana. Cena różni się także od rodzaju zabrudzeń, ich pochodzenia oraz zastosowanego materiału ściernego.