Lipodemia (obrzęk tłuszczowy lub choroba grubych nóg) to choroba, która cechuje się odkładaniem się tkanki tłuszczowej w kończynach dolnych. Nogi osoby cierpiącej na lipodemię są nieproporcjonalne w porównaniu do budowy całego ciała. Choroba ta jest dość trudna do zdiagnozowania, przez co wiele osób przez długie lata czeka na postawienie przez specjalistę prawidłowej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia. Jak leczyć lipodemię?
Lipodemia – na czym polega choroba?
Objawia się silnym obrzękiem tłuszczowym w dolnej części kończyn. Tkanka tłuszczowa odkłada się obustronnie, nieproporcjonalnie i symetrycznie w łydkach i udach. Stopy pozostają niezmienione. Rzadko dotyka kończyny górne. Chorzy zwykle skarżą się na opuchnięte, ciężkie i dość mocno powiększone nogi. Nieznane jest dokładne pochodzenie choroby, jednak najprawdopodobniej ma ona podłoże genetyczne. Powodować mogą ją także: zaburzenia w przemianach tłuszczów, nieprawidłowe odżywianie komórek tłuszczowych, zaburzenia krążenia żylnego lub zakłócona praca układu hormonalnego. Jest schorzeniem rzadkim oraz trudnym do zdiagnozowania i leczenia. Dotyka wyłącznie kobiety. Lipodemia nie ma związku z brakiem lub niskim poziomem aktywności fizycznej, siedzącym trybem życia czy niezdrową dietą.
Jak leczyć lipodemię? – leczenie zachowawcze
Ze względu na niemożność ustalenia dokładnej przyczyny lipodemii, lekarze nie stosują leczenia przyczynowego. Pacjentki leczy się objawowo w celu poprawy samopoczucia i zmniejszenia dokuczliwych dolegliwości. Na czym polega leczenie lipodemii? Osoby chore powinny pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry, która zapobiegnie powstawaniu otarć i odparzeń. Wskazane jest stosowanie specjalnej bielizny i odzieży uciskowej. Zakup takiej odzieży jest częściowo refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentka cierpiąca na lipodemię może raz w roku złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu odpowiedniego wyposażenia medycznego. Odzież i bielizna uciskowa udrożnią przypływ limfy w kończynach dotkniętych przez chorobę, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk oraz dolegliwości bólowe.
Pacjentki powinny skorzystać także z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty. W ramach rehabilitacji, na którą może skierować lekarz prowadzący zwykle wykonuje się masaże – drenaż limfatyczny. Masaż ten polega na przesuwaniu nagromadzonej w chorych kończynach limfy w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Ma on na celu odciążenie zmienionych chorobą obszarów ciała i zapewni chwilową ulgę. Seria kilkunastu zabiegów może przynieść chorej ulgę na dłuższy czas.
Aby pozbyć się części przykrych dolegliwości wynikających z lipodemii, należy stosować dietę, która będzie hamować rozwój tkanki tłuszczowej w organizmie. Po odpowiednio dobraną dietę warto udać się do dietetyka.
Jak wyleczyć lipodemię? – liposukcja
Od kilkunastu lat lekarze leczą obrzęki tłuszczowe operacyjnie za pomocą odsysania tkanki tłuszczowej. Jest to sposób dość radykalny, ponieważ liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym. Liposukcja na stałe zmniejsza ilość rozrastającej się tkanki tłuszczowej. Przy lipodemii odsysanie tkanki tłuszczowej nie jest zabiegiem estetycznym i kosmetycznym, ale leczeniem choroby, które ma na celu stale poprawić komfort życia oraz zapobiegać niepełnosprawności w przyszłości.
W zależności od stopnia zaawansowania lipodemii czasem wymagane jest odessanie nawet kilkunastu litrów tłuszczu z kończyn dotkniętych chorobą. W takich przypadkach zabieg przeprowadzany jest w kilku etapach, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wystąpienia powikłań. Liposukcję należy wykonywać wyłącznie w specjalistycznych klinikach, po wcześniejszym skierowaniu pacjentki do zabiegu przez lekarza specjalistę medycyny estetycznej lub chirurga plastycznego. Trzeba mieć na uwadze, że wraz z upływem czasu tkanka tłuszczowa będzie gromadzić się w kończynach od nowa i w przyszłości może zajść potrzeba wykonania kolejnych zabiegów.
Podsumowując, lipodemia jest chorobą przewlekłą. Kobiety dotknięte tą chorobą mogą poddać się inwazyjnej metodzie leczenia – liposukcji lub łagodzić dokuczliwe dolegliwości(obrzęk i ból) za pomocą bielizny i odzieży uciskowej, rehabilitacji oraz diety.