Można pokusić się o tezę, że prawie każda osoba posiadająca konto w banku posiada również kartę płatniczą. Nie ma się czemu dziwić, płatności zbliżeniowe są bardzo wygodne, zajmują mniej czasu i nie musisz szukać drobniaków. Niestety według statystyk w Polsce coraz częściej dochodzi do kradzieży danych, takich jak numer karty, data ważności oraz kod zabezpieczający. Jak ochronić się przed tak zwanym skimmingiem? Tutaj na pomoc przychodzi ochrona RFID w portfelu.
Czym jest RFID?
RFID, inaczej Radio Frequency Identification, jest to zaawansowana technologia identyfikacji radiowej. Umożliwia takie czynności, jak przesyłanie oraz identyfikację danych, które znajdują się w Twojej karcie płatniczej czy dowodzie osobistym. To właśnie dzięki RFID możliwe są płatności zbliżeniowe w sklepach. Przenośne urządzenia, które korzystają z technologii RFID, cechują się anteną odbierającą fale radiowe oraz dekoderem zapewniającym łatwy odczyt danych. Niestety system posiada kilka luk, z których coraz częściej korzystają złodzieje. Tacy przestępcy wyposażeni są w specjalnie zmodyfikowane urządzenia, które mają odczytać zawartość danych znajdujących się na plastikowych kartach. Tego typu przestępstwo w fachowej terminologii nosi nazwę skimmingu.
Portfel RFID męski – skuteczny sposób na ochronę przed skimmingiem
Niebezpieczeństwo skimmingu nie oznacza, że masz nie korzystać z karty zbliżeniowej. Na ratunek sytuacji przychodzą producenci galanterii, którzy proponują takie rozwiązanie, jak portfel RFID męski z systemem zabezpieczającym. Jest to bardzo pomocna opcja, ponieważ większość z nas przechowuje swoje karty w portfelu lub specjalnym etui. Jak to działa? Taki portfel czy etui mają wbudowaną specjalną membranę, która zabezpiecza Twoje dane. Dzięki temu czytnik, w który wyposażony jest złodziej, nie wykryje Twojej karty zbliżeniowej, zatem kradzież będzie niemożliwa. Membrana w żaden sposób nie utrudnia korzystania z portfela czy etui. Jest niewidoczna i niewyczuwalna. Mimo zawartej technologii takie parametry portfela, jak rozmiar, waga czy pojemność nie ulegają zmianie, poza jedną różnicą – zawartość jest bezpieczniejsza.
Jak może dojść do kradzieży?
Zanim wpadniemy w paranoję, zarysujmy scenariusz, w którym może dojść do kradzieży danych z karty. Tak naprawdę wystarczy, że Twoja niczym niezabezpieczona karta znajdzie się w pobliżu specjalnego czytnika RFID. W tym przypadku może wystarczyć nawet wyposażony w specjalne oprogramowanie telefon komórkowy, który ma włączoną funkcję NFC (Near Field Communication). Sam odczyt może odbyć się zupełnie bez Twojej wiedzy. Jest bezgłośny i bezdotykowy. Jedyną trudnością jest dystans, który musi być bardzo mały. W ten sposób możesz stać się ofiarą kradzieży elektronicznej. Niestety, złapanie sprawcy skimmingu jest bardzo trudno, a nawet może okazać się niemożliwe. Jeśli uda Ci się złapać złodzieja i tak nie masz pewności, czy nie sprzedał już Twoich danych.
Jak mogę sprawdzić, czy mój portfel posiada blokadę RFID?
Sprawdzenie, czy Twój portfel posiada blokadę RFID, jest bardzo proste. Włóż kartę płatniczą do portfela i udaj się do pierwszego lepszego sklepu czy stacji benzynowej, gdzie możesz zapłacić bezgotówkowo. Wybierz jakikolwiek produkt i poinformuj kasjera o tym, że zapłacisz kartą. Następnie przyłóż do czytnika cały portfel. Jeśli posiada on blokadę RFID, płatność nie przejdzie, a Ty będziesz musiał wyjąć kartę z portfela, aby sfinalizować transakcję. Natomiast jeśli płatność zostanie zrealizowana od razu, niestety Twój portfel nie jest chroniony.
FAQs – najczęściej zadawane pytania
-
Czy skimming jest częstym przestępstwem w Polsce?
Nie, jednak coraz więcej złodziei jest w stanie pokusić się o tego typu kradzież. Nie jest to dla nich trudne, ponieważ czynność przebiega bezgłośnie i bezdotykowo. Dodatkowo bardzo trudno znaleźć winnego i udowodnić mu popełnienie czynu karalnego.
-
Czy wszystkie portfele posiadają wbudowaną blokadę RFID?
Niestety nie. Jednak coraz więcej firm produkujących portfele wychodzi z taką propozycją.
-
Czy wbudowana membrana chroniąca przed skammingiem zmienia wygląd portfela?
Nie. Wbudowana membrana nie ma wpływu na wygląd, pojemność oraz wagę portfela.