Wiejski stół od kilkudziesięciu lat pojawia się na wielu weselach w Polsce. Co powinno się znaleźć na tego typu stole? Jaki jest koszt wiejskiego stołu?
Wiejski stół
Udekorowany kwiatami blat wypełniony wędlinami jest z jednej strony oblegany przez weselników, którzy są miłośnikami kiełbas, wędlin, ogórków kiszonych oraz smalcu, a z drugiej strony jest także tradycją wesel organizowanych kilka dekad temu. Taki blat zazwyczaj proponuje to samo, jednak jego wygląd jest nieco bardziej nowoczesny, bogaty oraz stanowi również dodatkowo dekorację sali weselnej.
Stół drewniany zwykle przykrywany jest białym, haftowanym obrusem, który zdobiony jest dodatkowo folklorystycznymi motywami. Doskonale pasuje on do przyjęcia weselnego w karczmie lub stanowi uzupełnienie wesela w stylu boho, ekologicznym lub rustykalnym. Wesele rustykalnie, od wielu lat, jest niezwykle popularnym motywem wesela.
Co na wiejski stół?
Szukając odpowiedniej oferty wędlin na wiejski bufet, możesz trafić na wiele wariantów. Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że wiejskie blaty różnią się między sobą w zależności od regionu Polski. Jest to oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ składa się on zazwyczaj z produktów regionalnych.
Poniżej znajduje się kilka propozycji wędlin:
- szynka
- baleron
- polędwica
- kabanosy
- boczek wędzony
- schab staropolski
- golonka
- kaszanka
- kiełbasa cienka
- salceson
Oprócz wędlin powinny znaleźć się dodatki takie jak na przykład:
- kartacze
- smalec ze skwarkami
- ogórki kiszone lub małosolne
- żółty ser
- pasztet pieczony
- świeży wiejski chleb
- biały ser
- chrzan
- majonez
Powyższe wędliny oraz dodatki można także wzbogacić o:
- kociołek z bigosem staropolskim lub strogonowem
- pieczonego prosiaka nadziewanego kaszą gryczaną
- kaczkę faszerowaną jabłkiem
- kociołek z żurkiem
Stół wiejski na wesele jak zrobić oraz o czym należy pamiętać?
Wiejski stół możesz przygotować sam lub możesz zamówić jego przygotowanie przez odpowiednią firmę. Przed zakupem wędlin i wyrobów w pierwszej kolejności spróbuj wszystkich dań. Sprawdź, ile dokładnie ważą wędliny i dodatki oraz na ile osób przewidziane jest przyjęcie.
Firmy oferujące wiejskie bufety zazwyczaj starają się określić, na ile osób przewidziane jest jedzenia. Jednak pomimo tego, znając konkretne liczby, warto samemu policzyć czy określone kilogramy jedzenia odpowiadają Twojej liczbie gości weselnych. Niestety nie możesz dokładnie przewidzieć, ile weselników skorzysta z takiego stołu. Bardzo prawdopodobne jest, że Twoi goście nie będą nim zainteresowani, jednak równie duże jest prawdopodobieństwo, że taki blat będzie hitem przyjęcia. Standardowo na postawie wielu obserwacji przyjęć weselnych, około 30-35 kilogramów jedzenia powinno wystarczyć na około 100 -osobowe przyjęcie weselne.
Przy zamawianiu wiejskiego stołu zwróć koniecznie uwagę, co wliczone jest w cenę: czy kupujesz wyłącznie produkty, czy też całą usługę? Kompletna usługa powinna zawierać wynajem drewnianego blatu, przywiezienie go i rozłożenie na nim jedzenia, natomiast po weselu złożenie i zabranie go.
Czasami jest także opcja, zamówienia wyłącznie jedzenia, natomiast resztę wraz z dekoracją musisz przygotować we własnym zakresie. Jeśli organizujesz przyjęcie weselne na sali to być może wygodniej będzie spytać właściciela, czy posiada w swojej ofercie taką usługę. Zaoszczędzisz dzięki temu czas oraz nerwy i być może dostaniesz korzystniejszą ofertę.
Jeżeli jednak nie odpowiada Ci oferta sporządzona przez właściciela sali oraz wolisz zorganizować stół wiejski na własną rękę, to zapytaj właściciela, czy nie będzie to problemem. Unikniesz wówczas niemiłych i stresujących sytuacji. Więcej wskazówek na ten temat oferuje strona https://latiendaespanola.pl/k/wedliny/
Wiejski stół – koszt przygotowania
Cena wiejskiego stołu zależy oczywiście od tego, jakie produkty oraz w jakiej ilości wybierzesz. Im blat wiejski będzie bogatszy, tym z wyższa jest jego cena. Ceny zaczynają się od około 600 złotych i sięgają nawet 1800 złotych. Warto wiedzieć, że niektóre firmy, pobierają opłatę od osoby, wówczas cena najczęściej kształtuje się około 15-40 złotych za osobę.