Kuchenka gazowa to niezwykle popularny element wyposażenia większości kuchni. To na niej przygotowujesz większość ciepłych posiłków, ale to nie jest główny powód dla którego powinieneś zwracać szczególną uwagę na jej stan techniczny. Mniej lub bardziej widoczne uszkodzenia mogą przyczynić się do powstania nieszczelności za sprawą której postanie wyciek gazu, a stąd już tylko krok dzieli Cię od tragedii.
Dlaczego powinieneś dbać o stan swojej kuchenki gazowej?
Na większości osiedli kuchenki gazowe to sprzęt którego stan techniczny sprawdzany jest systematycznie przez specjalnie do tego wyznaczone jednostki administracji. Standardowy przegląd, odbywający się zwykle dwa razy do roku, polega na sprawdzeniu szczelności zaworów: głównego czyli tego do którego podłączona jest kuchenka bezpośrednio oraz dysz. Jeśli urządzenia pomiarowe wykryją nieszczelność w którymkolwiek z tych miejsc czeka Cię spotkanie z serwisem lub nawet całkowita wymiana urządzenia.
Wymieniając sprzęt czy jedynie dysze do kuchenki gazowej Amica miej na uwadze to, że czynność ta musi być przeprowadzona przez podmiot do tego uprawniony. Samodzielne naprawy czy próby odłączania sprzętu są przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Co więcej administracja osiedla ma prawo poprosić mieszkańca o przedstawienie dokumentu potwierdzającego, że podłączenia dokonała osoba mająca odpowiednie kwalifikacje. W przypadku nieokazania takiego zaświadczenia, powołując się na troskę o zdrowie i życie mieszkańców, spółdzielnia ma prawo odciąć dopływ gazu do Twojego mieszkania!
Czym różnią się między sobą kuchenki gazowe?
Kupując kuchenkę na pewno zwróciłeś uwagę na to, że poszczególne modele różnią się wieloma detalami. Część z nich to kwestie czysto estetyczne: kolor, kształt pokręteł czy rodzaj wykończenia. Kolejną grupę tworzą widoczne różnice techniczne jak np. wielkość piekarnika, ilość palników czy materiał z jakiego wykonany jest ruszt. Istnieje jeszcze jeden podział o którym raczej rzadko już pamiętamy, a mianowicie kuchnie na gaz ziemny oraz propan-butan!
Kuchnia działająca na gaz ziemny, nie zawsze, a na pewno nie bez wcześniejszego zastosowania w niej stosownych rozwiązań technicznych, może być podłączona do butli. Głównym powodem dla którego konieczne jest wprowadzenie zmian jest oczywiście bezpieczeństwo. Jeśli uważasz, że kuchnia stojąc na świeżym powietrzu nie stwarza takiego zagrożenia jak stojąca w pomieszczeniu zamkniętym umożliwiającym kumulowanie się wyciekającego gazu jesteś w błędzie! Zagrożenie wybuchem istnieje zawsze, nawet jeśli urządzanie stoi na otwartej przestrzeni. Wystarczy tylko, że do takiej kuchenki zbliży się ktoś np. z zapalonym papierosem. Innym argumentem za przeprowadzeniem stosownych prac pozwalających przystosować kuchenkę do podłączenia butli są finanse. Jak to możliwe? Po prostu gdy niesprawne będą dysze do kuchenki gazowej marki Amica, lub dowolnej innej. butla gazowa będzie się znacznie szybciej opróżniać. Oczywiście sytuacja analogiczna zachodzi w drugą stronę. Niewłaściwie dobrane dysze mogą całkowicie uniemożliwić Ci korzystanie z kuchni. Jak to możliwe?
Czy dysze do kuchenek gazowych różnią się?
Gaz ziemny oraz propan-butan (czyli ten z butli) różnią się od siebie. Stąd też dysze do tych dwóch rodzajów gazu muszą różnić się parametrami. Co konkretnie je różni? Budowa oraz moc znamionowa. Oznacza to, że dysze do kuchni mają prawo nie wytrzymać podłączenia niewłaściwego rodzaju gazu! Jeśli chcesz być pewny, że przez dysze do kuchenki gazowej Amica gaz ziemny nie będzie przeciekał musisz zastosować części przeznaczone do tego właśnie gazu. Nie chodzi wyłącznie o to by kuchenka przeszła badanie techniczne, wyciek gazu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka! Wspomnijmy też, że dysze różnią się także wielkością w zależności od palnika na którym się znajdują.
Wymiana dysz nie jest zabiegiem kosztownym. Ważne by, nie tylko przez wzgląd na prawo, przeprowadził ją specjalista. Taka osoba na pierwszy rzut oka będzie w stanie stwierdzić jaki rodzaj dysz należy zastosować i z całą pewnością taki też zamontuje.