Coraz więcej kierowców, zachęconych obietnicą oszczędności, decyduje się na technologię LED w swoim samochodzie. Tego typu lampy są znacznie wydajniejsze niż standardowe żarówki: świecą mocniej i dłużej, lepiej doświetlają szczegóły, a także zużywają znacznie mniej prądu. Wciąż pojawia się jednak wiele wątpliwości związanych z oświetleniem LED-owym, ponieważ samozwańcze przeróbki halogenowe na LED-owe mogą skończyć się nie tylko mandatem, ale nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Kiedy zatem można stosować LED-y w samochodzie? Jak je wymieniać? Czy można wymienić halogeny na LED-y? Podpowiadamy!
Czy można założyć żarówki LED do zwykłych lamp?
LEDy zamiast halogenów w samochodzie to absolutnie zły pomysł. Aby osiągnąć jednak podobne korzyści, mnóstwo kierowców decyduje się na stuningowanie świateł zewnętrznych w swoich pojazdach, zamieniając klasyczne halogenowe żarówki na LED-owe. Przepisy są tutaj jednak bezlitosne – takie działanie jest nielegalne. Ze względu na to, że diody nagrzewają się zupełnie inaczej niż ksenony czy halogeny (nie od przodu, a od tyłu), wymagają one specjalnej konstrukcji reflektora. Nie ochłodzi ich zatem strumień powietrza opływający maskę w czasie jazdy.
Mimo to, w sklepach dostępnych jest mnóstwo tzw. retrofitów, czyli produktów LED, które mają zastąpić nam żarówki halogenowe, a są nimi chociażby popularne H7 czy H4, oraz montowane w aucie bez ingerencji w jego elektrykę. Przeznaczone są one jednak tylko i wyłącznie do użytku poza drogami publicznymi, np. podczas wypraw off-road oraz na specjalnie wyznaczonych torach. Aby użytkować je na drogach publicznych, niestety, muszą być one zamontowane wewnątrz pojazdów, np. do oświetlenia kabiny, podłogi, bagażnika czy schowka.
Jaka jest zatem kara za złamanie tego przepisu? W najbardziej optymistycznym przypadku będzie to mandat w wysokości 500zł, w najgorszym natomiast utrata ochrony ubezpieczeniowej oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a także konieczność demontażu LED-ów i udania się na ponowny przegląd.
Czy można w samochodzie stosować żarówki LED do jazdy dziennej?
Jak zawsze, istnieje pewien sposób, aby obejść przepisy i zamontować żarówki LED samochodowe. Furtkę tą otwiera nam inna regulacja prawna zgodnie, z którą w Polsce od 2007r. obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok – zarówno latem, jak i zimą; w dzień, jak i w nocy. W dobrych warunkach przejrzystości powietrza, światła te można jednak zmienić na światła do jazdy dziennej, czyli DRL. Ale czy to przyniesie nam jakieś korzyści? Tak, ale pod warunkiem, że wybierzemy LED-y.
Moduł LED do jazdy dziennej należy zamontować na zewnątrz pojazdu, np. poniżej głównych reflektorów lub na zderzaku. Lampy te będą wówczas emitować białe, jasne światło, dzięki któremu auto będzie znacznie lepiej widoczne na drodze – nie tylko dla innych kierowców, ale również dla pieszych i rowerzystów. Rozwiązanie to cieszy się jednak coraz większą popularnością nie ze względu na bezpieczeństwo, ale oszczędności. LED-y bowiem zużywają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki, a co za tym idzie – odciążają akumulator. Jazda na światłach dziennych wydłuży zatem również żywotność halogenów w reflektorach. Dlaczego? Ze względu na to, że dużo rzadziej będziemy używać świateł mijania, nie przepalą się one tak szybko oraz wpłynie to także na mniejsze zużycie paliwa – oczywiście, nieznaczne. Oszczędność jest zatem na pierwszy rzut oka raczej niewielka. Ale czy oszczędność może być nieopłacalna? Po odliczeniu wszystkich standardowych kosztów może okazać się jednak, że inwestycja w LED-y zwróci się już po pierwszym roku! Dodatkowym atutem tego rodzaju świateł są także względy wizualne. Jako że są one dość nową opcją na rynku samochodowym, unowocześniają i „odmładzają” samochód.
Sposób, w jaki należy zamontować światła do jazdy dziennej, regulują przepisy. Należy zapoznać się zatem ze szczegółowymi wytycznymi, aby ominęły nas srogie mandaty. Kupując moduł LED-ów do jazdy dziennej, warto zwrócić uwagę także na ich homologację, która oznaczona jest wybitymi na obudowie znakami „E” oraz „RL”.
Czy wymiana żarówek na LED w samochodzie jest zatem legalna? W pewnym stopniu i pod pewnymi warunkami tak. Należy zapoznać się jedynie z dokładnymi przepisami.