Folie termokurczliwe są jednymi z najczęściej stosowanych obecnie materiałów opakowaniowych. Stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie kartonowych opakowań przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, albo wtedy, gdy zależy nam na połączeniu niewielkich opakowań jednostkowych czy kilku sztuk towaru w większe zgrzewki. Prosta w użyciu, stosunkowo niedroga i podlegająca w całości recyklingowi. Co to jest folia termokurczliwa i jakie są jej najważniejsze zastosowania?
Folia termokurczliwa – co to jest i jaki jest jej skład?
Folie termokurczliwe to materiał opakowaniowy będący substancją polimerową, składającą się z poliolefin (czyli mieszanki polietylenu i polipropylenu). Monomery do produkcji folii tego typu uzyskiwane są w procesie przetwórstwa ropy naftowej lub gazy ziemnego. Następnie, przeprowadza się ich polimeryzację, z zachowaniem specjalnych warunków ciśnienia, temperatury i katalizatorów. Produktem polimeryzacji jest związek łańcuchowy o właściwościach termoplastycznych, który może służyć do dalszej obróbki i wytwarzania (za pomocą prasowania, wytłaczania, natrysku czy formowania próżniowego) gotowych produktów – między innymi stosowanej w opakowaniach folii.
Warto zauważyć, że polimer ten zawiera w swoim składzie jedynie atomy węgla i wodoru. Związek wykazuje wyjątkową odporność mechaniczną oraz niską reaktywność chemiczną. Dzięki temu folia jest odporna na działanie większości kwasów, zasad i rozpuszczalników organicznych. Jest też całkowicie obojętna fizjologicznie, bezpieczna dla środowiska. Może być wykorzystywana w kontakcie z żywnością. Wszystkie te cechy sprawiają, że wykorzystanie folii termokurczliwych stale rośnie.
Folia termokurczliwa – co to znaczy?
Zastanawiając się, co to jest folia termokurczliwa, należy odwołać się do jej podstawowej właściwości, jaką jest kurczenie się pod wpływem ciepła. Termokurczliwość sprawia, że po umieszczeniu na jakimś przedmiocie lub wokół kilku produktów i podgrzaniu do odpowiedniej temperatury za pomocą specjalnej nagrzewnicy, folia ściśle owija się i przylega do nich, tworząc zabezpieczenie przed czynnikami z zewnątrz. W związku z tym właściwości folii są wykorzystywane na masową skalę do łatwego, szybkiego i trwałego pakowania wszelkiego rodzaju produktów w zestawy. W ten sposób tworzy się wielopaki butelek, puszek czy kartonów bądź wyrobów wykonanych z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Powłoka folii, przylegająca do znajdujących się pod nią opakowań jednostkowych, chroni je przed zabrudzeniem, przemieszczeniem w czasie transportu, ale również uszkodzeniami mechanicznymi czy promieniowaniem słonecznym.
Folia termokurczliwa – najważniejsze zastosowania
Folia termokurczliwa występuje w różnych rodzajach, w zależności od przeznaczenia. Może mieć formę arkuszy z rolki lub półrękawków. Jej rozmiary i grubości uzależnione są od rodzaju artykułów, które mają zostać opakowane. Folii termokurczliwej używa się nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również do pakowania towarów wielkogabarytowych z tworzyw sztucznych. Zwykle wykorzystywana jest folia bezbarwna, jednak możliwe jest jej barwienie na określone kolory, a także wykonywanie na niej nadruków. Tym sposobem zewnętrzna folia opakowaniowa może zawierać na przykład logo lub nazwę producenta towaru.
Do najważniejszych funkcji opakowań z folii termokurczliwych należą:
- zabezpieczania pojedynczych produktów, poprzez ścisłe przyleganie do jego powierzchni (np. pakowanie pojedynczych kubków, chroniące ceramikę przed stłuczeniem w transporcie lub na sklepowej półce);
- łączenia opakowań w zgrzewki lub wielopaki (np. sześciopaki napojów gazowanych);
- ochrona opakowań kartonowych lub plastikowych przed czynnikami zewnętrznymi (np. zabrudzeniem, uszkodzeniem mechanicznym);
- zabezpieczania towarów w sklepach lub w czasie transportu.
Popularność folii wynika z jej niewielkiego kosztu, dużej wytrzymałości, łatwości pakowania z zastosowaniem nagrzewnic, a także bezpieczeństwa stosowania w odniesieniu do zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.