Na depilację laserową decyduje się coraz więcej osób. Główną zaletą tego zabiegu jest oczywiście wygoda, ale to nie jedyny powód. Całkowite pozbycie się niechcianego owłosienia minimalizuje ryzyko podrażnień oraz pomaga utrzymać higienę. Na czym dokładnie polega zabieg depilacji laserowej i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
Na czym polega depilacja laserowa?
Salony kosmetyczne i kosmetologiczne korzystają z urządzeń różnych marek, ale większość z nich to lasery diodowe. Zabieg depilacji polega na wycelowaniu wiązki światła lasera w konkretne miejsce np. pachy. Światło jest pochłaniane przez melaninę, która jest w ten sposób niszczona. W związku z tym najczęściej konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów na daną partię ciała (zwykle 5-6 sesji), ponieważ nie wszystkie mieszki włosowe są w tej samej fazie wzrostu w czasie wykonywania depilacji. Jak przygotować się do depilacji laserowej? Bardzo ważne jest, żeby przed zabiegiem nie korzystać z sauny lub solarium, a także unikać ekspozycji na słońce. Dzień przed lub w dniu zabiegu (jeśli mamy grube, mocne i szybko odrastające włosy) należy ogolić depilowane miejsce maszynką jednorazową. 4 tygodnie przed zabiegiem nie należy stosować metod depilacji, które wyrywają włoski razem z cebulkami.
Często powtarzanym pytaniem jest: czy depilacja laserowa boli? Ból jest kwestią indywidualną, ale najczęściej działanie wiązki światła lasera porównuje się do ukłucia komara lub wyrywania włosków pęsetą. Warto pamiętać, że im ciemniejsza karnacja, tym odczuwany ból jest większy. W salonach kosmetycznych stosuje się głowice chłodzące lub specjalne lodowe bloki, które przykłada się do skóry, niwelując ból. W wyjątkowych sytuacjach można zastosować kremy znieczulające, ale zwykle nie jest to konieczne. Przed wykonaniem zabiegu przeprowadza się również próbę uczuleniową na niewielkim obszarze, żeby sprawdzić jak skóra reaguje na działanie lasera. Jest to polecana zwłaszcza w przypadku osób wrażliwych, u których często występują podrażnienia. Mocne reakcje alergiczne zdarzają się niezwykle rzadko, ale warto wcześniej sprawdzić, czy zabieg depilacji laserowej na pewno jest dla nas.
Czy warto skorzystać z depilacji laserowej?
Depilacja za pomocą lasera jest szczególnie polecana u osób, które borykają się z podrażnieniami po goleniu, problemem wrastających włosków lub reakcjami alergicznymi. Stosowanie żeli i pianek do golenia często wpływa negatywnie na stan wrażliwej skóry pach lub bikini. Zabieg depilacji laserowej sprawdzi się najlepiej u osób z ciemnymi włoskami i jasną karnacją. Efekty można zaobserwować już po pierwszym zabiegu! Tuż po nim różnica może nie być widoczna, ale w ciągu kilku dni włoski zaczną samoistnie wypadać.
Wadą depilacji laserowej może być jej cena i konieczność regularnych zabiegów. Okolice bikini, pach i nóg depiluje się zwykle co dwa miesiące do osiągnięcia zadowalających efektów. Z kolei twarz, brzuch lub dekolt najlepiej depilować co miesiąc, ponieważ włoski w tych miejscach odrastają szybciej. Większość salonów kosmetologicznych i kosmetycznych oferuje korzystne pakiety depilacji laserowej. Zdecydowanie warto z nich skorzystać, ponieważ jednorazowy zabieg nie ma sensu, a regularne sesje depilacji będą droższe, jeśli będziemy płacić za każdą osobno. Po zabiegu depilacji należy unikać korzystania z sauny, stosowania kosmetyków zawierających alkohol lub inne podrażniające składniki, a także nie zażywać kąpieli słonecznych.
Depilacja laserowa – przeciwwskazania
Depilacja laserowa jest uznawana za bezpieczny i nieinwazyjny zabieg. Jest coraz powszechniejsza zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, ale nie wszyscy mogą się na nią zdecydować. Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu depilacji laserowej?
- Opalenizna,
- Ciąża,
- Infekcje wirusowe lub grzybicze w miejscu wykonywania zabiegu,
- Stosowanie leków światłouczulających np. na bazie dziurawca (depilacja laserowa może spowodować wtedy trudne do usunięcia przebarwienia),
- Kuracja retinioidami (w ciągu pół roku przed zabiegiem),
Zabieg depilacji laserowej pozwala cieszyć się gładką skórą przez długi czas. Raz w roku zaleca się sesje przypominającą, która wydłuża czas uśpienia włosków. Zdarza się, że niektóre osoby nie muszą powtarzać zabiegu, ponieważ 3-5 sesji depilacji całkowicie usuwa owłosienie.