Aktualnie na krajowym rynku można zauważyć znaczący wzrost popularności fotowoltaiki. Nic w tym dziwnego, ponieważ obejmuje ona zaawansowane systemy przystosowane do samodzielnej produkcji energii cieplnej, a także elektrycznej, wykorzystywanych do zastosowań w domach, mieszkaniach, obiektach publicznych czy też firmowych.
Zaletą tych systemów jest produkcja prądu na bazie energii słonecznej (czyli odnawialnego źródła). W ten sposób można znacznie obniżyć rachunki elektryczne lub całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii.
Instalacje fotowoltaiczne w Kielcach i nie tylko – podstawowe informacje o projektach
Na terenie naszego kraju działalność prowadzi wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży, dostarczaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych w Kielcach oraz innych miastach. Trzeba pamiętać o tym, że oferty takich przedsiębiorstw są kompleksowe – obejmują również szeroko pojęte projekty takich systemów. Oczywiście, rozwiązania fotowoltaiczne pod wieloma względami są uniwersalne, ale w sporej liczbie przypadków absolutnie niezbędny jest indywidualny projekt dopasowany do konkretnych działek, budynków czy warunków montażowych.
Projekt instalacji fotowoltaicznej to nic innego jak specjalny dokument, który opisuje parametry techniczne całego systemu, a także jego rozmieszczenie w danej lokalizacji. Uwzględnia się w nim także szacowaną produkcja prądu w konkretnych warunkach pracy. Warto pamiętać, że trójwymiarowe wizualizacje systemów fotowoltaicznych nie stanowią projektu, który musi zawierać dość szczegółowe informacje.
Elementy dobrych projektów instalacji fotowoltaicznych
Profesjonalne firmy oferujące instalacje fotowoltaiczne w Kielcach i innych miejscowościach są w stanie przygotować porządne projekty, które zawierają wiele przydatnych oraz szczegółowych informacji. Do grona kluczowych elementów tych dokumentów zaliczają się między innymi następujące informacje:
- miejsce wykonania instalacji fotowoltaicznej;
- produkcja instalacji w ciągu roku;
- azymut budowli w stosunku do kierunku południowego;
- informacje na temat rodzaju, modeli oraz ilości paneli fotowoltaicznych;
- kąt nachylenia powierzchni dachu;
- podstawowe informacje na temat falownika (ilość faz, model falownika, liczba MPPT);
- analiza cienia występującego w danym miejscu (poziom zacienienia wyrażany jest w procentach);
- schemat połączenia paneli z falownikiem.
Na podstawie tak szczegółowych informacji można dowiedzieć się, jakie uzyski wygenerują instalacje fotowoltaiczne w Kielcach i innych miejscach. Bazując na projekcie, istnieje możliwość starania się o odszkodowanie, jeśli realne wartości będą mniejsze. Poza tym dobrze przygotowany dokument pozwala na skuteczne i precyzyjne wykonanie instalacji, która będzie wydajna oraz niezawodna.
Gdzie szukać dobrych fachowców?
Dobrą wiadomością jest to, że obecnie na rynku działa wiele firm fotowoltaicznych. Oznacza to, że znalezienie fachowców tworzących projekty i instalacje fotowoltaiczne nie jest trudne. Wiele z nich posiada własne strony internetowe. Poza tym w sieci można zapoznać się z wieloma ocenami oraz opiniami innych klientów, którzy korzystali z konkretnych ofert. Takie informacje pozwalają na wybór najlepszych lokalnych lub ogólnopolskich fachowców.