Trudno wyobrazić sobie codzienność bez samochodu. Ale czy zawsze musi to być Twój osobisty pojazd? Czy zawsze taka inwestycja jest opłacalna? Czy jedyną alternatywą dla braku własnego samochodu są taksówki i popularne aplikacje, gdzie możesz zamówić transport? Zdecydowanie nie! Istnieje jeszcze jedna opcja – wypożyczenie samochodu. Kiedy i dlaczego to się opłaca?
Kupić czy wypożyczyć samochód – co bardziej się opłaca?
Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy lepiej zdecydować się na kupno, czy wynajem samochodu, warto najpierw przyjrzeć się swoim potrzebom w zakresie transportu. Odpowiedz sobie na następujące pytania:
- Jak często jeździsz samochodem? Codziennie, raz na kilka dni, a może tylko w weekendy po zakupy?
- Czy masz możliwość komfortowego korzystania z transportu miejskiego?
- Czy masz dzieci, które regularnie wozisz do żłobka, przedszkola bądź szkoły?
- Czy jeździsz samochodem na urlopy i wakacje?
- Czy opiekujesz się osobą, którą regularnie zawozisz do lekarzy bądź placówek medycznych?
- Czy wyjeżdżasz w każdy weekend lub wolny dzień?
Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania zweryfikuj koszty paliwa oraz serwisowania Twojego auta, jeżeli takowe posiadasz. Jeżeli z odpowiedzi wynika, że z samochodu korzystasz jedynie sporadycznie, to rozważ opcję okazjonalnego najmu pojazdu. Wówczas nie ponosisz kosztów miejsca postojowego czy ubezpieczenia, a także nie zaprzątasz sobie głowy przeglądami technicznymi pojazdu. Po prostu zwracasz auto do wypożyczalni.
Wypożyczalnia aut w Warszawie – jak to działa?
Jak działa wynajem pojazdów? To naprawdę proste i wygodne rozwiązanie. Wystarczy, że skontaktujesz się z wybraną wypożyczalnią (telefonicznie, mailowo lub osobiście), wybierzesz auto oraz podpiszesz umowę. Co musisz wiedzieć?
- Auto może wypożyczyć jedynie osoba, która posiada czynne prawo jazdy kategorii B.
- Niektóre wypożyczalnie wymagają kaucji. Zazwyczaj jest zaliczana na poczet tzw. udziału własnego w szkodzie. Co to oznacza? W przypadku szkody z Twojej winy kaucja zostanie zatrzymana w celu jej pokrycia.
- Każde auto wchodzące w skład floty wypożyczalni posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, a opcjonalnie możesz dokupić dodatkowe opcje, jak AC czy ubezpieczenie w razie wypadku.
- Szczegóły zawsze znajdziesz w regulaminie wypożyczalni oraz w umowie. Przeczytaj dokładnie te dokumenty, a w razie wątpliwości skonsultuj się z pracownikiem.
- Jeżeli dojdzie do kolizji lub wypadku, niezwłocznie skontaktuj się z wypożyczalnią,
Jakie są korzyści korzystania z wypożyczalni aut? Przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Płacisz tylko wtedy, kiedy faktycznie potrzebujesz pojazd. Dodatkowo masz okazję przetestować różnego rodzaju samochody – od miejskich, przez terenowe, a na sportowych egzemplarzach skończywszy. Auto możesz też wypożyczyć na specjalne okazje, nie tylko w postaci ślubu. Może to być okrągła rocznica, wieczór kawalerski bądź panieński.
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu? To zależy od modelu, okresu, na jaki potrzebujesz auta, a także wybranego pakietu ubezpieczeniowego. Zazwyczaj im dłuższy okres najmu, tym mniejsza stawka za dzień korzystania z pojazdu.
O wypożyczeniu auta warto także pomyśleć w okresie wakacyjnym. Możesz umówić się wraz ze znajomymi na wspólny wyjazd większym pojazdem, które wspólnie wynajmiecie. To dodatkowa oszczędność, a także postawa eco-friendly. W większości wypożyczalni znajdziesz także idealne kampery na wakacje.
Kiedy naprawdę opłaca się posiadanie własnego auta?
Zakup własnego auta jest opłacalny, jeżeli mieszkasz na obrzeżach miasta lub w miejscowości ościennej i codziennie dojeżdżasz do pracy. Przy okazji odwozisz także dzieci do szkoły, a w Twoim miejscu zamieszkania nie ma transportu publicznego lub autobusy pojawiają się 2-3 razu w ciągu dnia. Wówczas brak samochodu może być dla Ciebie szczególnie dotkliwy i będzie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Również w sytuacji, gdy dużo podróżujesz – zarówno prywatnie, jak i służbowo – lepszym wyborem jest własny pojazd. Opcjonalnie możesz także rozważyć leasing prywatny lub na potrzeby działalności gospodarczej.