Windykacja bardzo często bywa mylona z egzekucją komorniczą, jednak są to dwa zupełnie inne rodzaje postępowań. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, kto zajmuje się windykacją długów, a także co dzieje się w przypadku nieskuteczności windykacji.
Czym jest windykacja?
Windykacja jest to proces ściśle powiązany z istnieniem długu, bowiem postępowanie windykacyjne rozpoczyna się w momencie, gdy powstaje tak zwana zaległość płatnicza – czyli w momencie, gdy dłużnik nie zapłaci swojego zobowiązania w wyznaczonym terminie i jednocześnie uporczywie uchyla się od obowiązku uregulowania płatności. Windykacja jest zbiorem czynności prawnych i procesowych, których celem jest zmotywowanie dłużnika do spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Windykacja długów w przypadku osób fizycznych następuje najczęściej z tytułów: niezapłaconych rachunków, rat kredytów i pożyczek, alimentów itp.
Kim jest windykator?
Kto ściąga długi? Otóż w pierwszej kolejności sprawą zazwyczaj zajmuje się windykator. Windykator to osoba, która początkowo systematycznie przypomina dłużnikowi o powstałym zadłużeniu, a sama windykacja najczęściej dokonywana jest za pośrednictwem drogi listownej i telefonicznej. Mając do czynienia z osobą windykującą dług, należy pamiętać o tym, że nie jest ona komornikiem i w procesie odzyskania długu przysługują jej inne prawa. Zadaniem pracownika firmy windykacyjnej jest zmobilizowanie dłużnika do zapłacenia powstałych należności, a nie egzekwowanie długu za wszelką cenę. Windykator nie może wejść do mieszkania osoby zadłużonej bez jej zgody, nękać jej zbyt częstymi wizytami lub telefonami, a także nachodzić dłużnika w miejscu pracy, czy też grozić przeprowadzeniem egzekucji komorniczej. Pracownik firmy windykacyjnej nie może również ujawniać informacji o długu osobom postronnym – nawet najbliższej rodzinie. Kim jest windykator? Windykacją długów może zajmować się np. specjalna firma windykacyjna wynajęta przez osobę starającą się odzyskać dług. Jeśli mieszkasz na terenie Wrocławia i chcesz wynająć taką firmę, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce „windykacja długów Wrocław”.
Co w przypadku, gdy windykacja okaże się nieskuteczna?
Bardzo często pojawia się pytanie dotyczące tego, czy komornik ściąga długi? Otóż komornik nie bierze udziału w windykacji, natomiast może wkroczyć w kolejnych etapach postępowania – czyli w egzekucji długu. Windykacja jest etapem poprzedzającym egzekucję, którą stosuje się w sytuacji, gdy polubowne działania nie przyniosą oczekiwanego efektu – wówczas sprawa zostaje skierowana do sądu i dochodzi do wszczęcia windykacji sądowej. W postępowaniu sądowym ściąganiem długu zajmuje się komornik, jednak działa on wyłącznie na podstawie otrzymanego od sądu tytułu wykonawczego – czyli wyroku lub nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Komornik może korzystać z takich środków przymusu jak wezwanie dłużnika do przedstawienia wykazu majątku, zajęcie należących do dłużnika ruchomości lub nieruchomości, sprzedaż majątku dłużnika na drodze licytacji czy też zajęcie rachunków bankowych osoby zadłużonej.