Własna agencja marketingowa to nie tylko prestiż, ale również możliwość realizowania pomysłów zgodnie ze swoim zamysłem oraz wytycznymi klientów. Najczęściej na jej stworzenie decydują się osoby, które mają już pewne doświadczenie w branży. Jak otworzyć agencję reklamową?
Jednoosobowa działalność czy spółka?
Choć większość osób zajmujących się marketingiem ma wiele pomysłów na reklamę, teksty czy grafiki, które okazują się być strzałem w dziesiątkę, to jednak założenie agencji reklamowej skupia się w pierwszej kolejności na formalnościach, jakich należy dopełnić, aby móc działać zgodnie z prawem.
Jak założyć własną agencję reklamową? Nie trzeba posiadać szczególnych uprawnień, a wręcz przeciwnie – tego rodzaju biznes mogą prowadzić nawet osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia w branży. Niemniej jednak im większa praktyka, tym większa szansa na pozyskanie klientów. Na początek warto zastanowić się, jaką formę prawną ma mieć agencja reklamowa. Freelancerzy zwykle decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą, jednak wtedy zakres usług jest nieco ograniczony. Samodzielnie nie są bowiem w stanie wykonywać wszystkich zleceń.
Popularną formę stanowi spółka, w którą można wejść z inną osobą z branży marketingowej. Na tym etapie należy zastanowić się, jakie dokładnie usługi ma świadczyć firma. Dużą popularnością cieszy się obecnie agencja copywriterska, lecz chwytliwą usługą jest także dodawanie produktów do sklepu internetowego czy tworzenie grafik. Agencję reklamową, zależnie od wybranej formy prawnej, zakłada się poprzez wpis do CEiDG bądź KRS. Następnie trzeba wybrać formę opodatkowania oraz dokonać zgłoszenia do ZUS. Na tym etapie można właściwie zakończyć formalności, choć dobrze jest od razu zdecydować się na współpracę z konkretnym biurem rachunkowym, które będzie dokonywało rozliczeń w imieniu klienta.
Agencja reklamowa – jak założyć i rozwinąć biznes?
W dzisiejszych czasach nie ma dużego problemu z założeniem własnej firmy, szczególnie jeśli chodzi o zawody nieregulowane, jakim jest na przykład marketer, copywriter czy grafik. Wiadomo już, jak założyć agencję reklamową, jednak pozostaje pytanie – co dalej? Otóż bardzo ważny aspekt stanowi wybór miejsca prowadzenia działalności. Oczywiście, można prowadzić agencję we własnym domu, na co decyduje się wielu freelancerów. Z drugiej strony, myśląc o rozwoju własnej marki, lepiej postawić na dobrą, sprawdzoną lokalizację, bowiem przyjmowanie klientów w mieszkaniu będzie nie tylko niewygodne, ale i bardzo nieprofesjonalne. Biuro trzeba także urządzić – niezbędny jest sprzęt komputerowy, biurka, dodatkowe elementy wyposażenia, jak projektor oraz przedmioty codziennego użytku do kuchni czy łazienki. Dobrze jest także zadbać o miejsce, w którym będzie można odbywać rozmowy z klientami.
Zazwyczaj w początkowej fazie rozwoju agencje reklamowe nie zatrudniają pracowników, jednak zdarzają się sytuacje, w których od razu działa się na pełnych obrotach. Warto z wyprzedzeniem założyć, ile mniej więcej osób będzie zatrudnionych w firmie i zorganizować dla nich odpowiednie miejsca pracy. Nie można zapomnieć o reklamie własnej marki – choć wydaje się, że akurat agencje marketingowe nie powinny mieć z tym większego problemu, to może okazać się, że najciemniej jest właśnie pod latarnią. O tym elemencie najczęściej zapominają właściciele nowo powstałych agencji, którzy mają już wyrobione pewne kontakty, a co za tym idzie, stałych klientów. Należy jednak pamiętać, że w biznesie wciąż trzeba szukać dochodów, które przynoszą nowe osoby.
Rozwój biznesu czasami hamuje brak środków finansowych – te można pozyskać na przykład poprzez kredyt bankowy dla świeżo powstałych firm bądź różnego typu dotacje. Oczywiście, zakładając agencję reklamową, konieczne jest posiadanie własnych pieniędzy, z których pokryte zostaną pierwsze wydatki, jak zakup sprzętu komputerowego czy mebli do biura. Warto pamiętać, że choć założenie firmy nie wydaje się dziś dużym przedsięwzięciem, to jednak wymaga sporego przygotowania.