Osoby posiadające prawo jazdy kategorii C mogą prowadzić pojazdy o masie przekraczającej 3,5 tony. Po drogach mogą poruszać się samochodami ciężarowymi oraz ciągnikami, jednak uprawnienia nie pozwalają im na prowadzenie autobusów. Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego należy odbyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców. Na co się przygotować?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii C w OSK?
Kierowcy chcący wiedzieć, jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii C w Częstochowie, powinni zdawać sobie sprawę, że składa się on z dwóch części. Etap teoretyczny obejmuje 20 godzin wykładów, a w czasie ich trwania przyszły kierowca ma zapoznać się z zasadami ruchu drogowego – w szczególności związanymi z pojazdami przekraczającymi masę 3,5 tony. Można go przejść w formie stacjonarnej lub online, jednak wiele w tej kwestii zależy od wybranego ośrodka szkolenia kierowców.
Podczas kursu praktycznego kierowcy zapoznają się z zasadami prowadzenia pojazdów. Odbywają jazdy na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym, ćwicząc kierowanie samochodem ciężarowym i wykonywanie zadań koniecznych do zdania egzaminu praktycznego. Kurs praktyczny rozpoczyna się po zaliczeniu części teoretycznej, a łączny czas jego trwania powinien wynosić łącznie 30 godzin.
Egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kategorii C
Miejsce zdawania egzaminu państwowego zależy zwykle od położenia miejscowości, w której uczył się przyszły kierowca. Przykładowo, kandydat odbywający kurs na prawo jazdy kategorii C w Częstochowie najpewniej zapisze się na egzamin właśnie w tym mieście. Jest on zobligowany do zaliczenia testów teoretycznych oraz praktycznych, które w całym kraju wyglądają tak samo. Egzamin z wiedzy teoretycznej składa się z 32 pytań testowych o maksymalnej liczbie 74 punktów. Zaliczenie gwarantuje uzyskanie 68 punktów. W przypadku egzaminu praktycznego kandydat na kierowcę musi wykonać wszystkie zadania na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.
Pierwsza część egzaminu praktycznego to m.in. sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, przygotowanie do jazdy, ruszanie z miejsca czy wykonanie wylosowanego manewru. Po pozytywnej ocenie ze strony egzaminującego następuje część druga, czyli zadania w ruchu drogowym. Minimalny czas trwania egzaminu to 45 minut, jednak może być on zakończony wcześniej – m.in. gdy kierowca dwukrotnie źle wykona określone zadanie.
Uprawnienia, jakie zyskują kierowcy
Po zdaniu egzaminu państwowego można prowadzić nie tylko samochody ciężarowe, których całkowita masa przekracza 3,5 tony. Prawo jazdy kategorii C uprawnia także do kierowania ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi czy zespołami tych pojazdów z przyczepą lekką o masie nieprzekraczającej 750 kg. Uzyskanie prawa jazdy pozwala także na prowadzenie lekkiego czterokołowca o maksymalnej prędkości do 45 km/h i masie do 350 kg czy motoroweru. Nie można natomiast kierować autobusem czy pojazdem o masie przekraczającej 3,5 tony z przyczepą cięższą niż 750 kg.
Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy kat. C?
Do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii C mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21. rok życia. Na kurs można się natomiast zapisać na trzy miesiące przed 21. urodzinami. Wyjątek stanowią osoby z ukończonym kursem kwalifikacji wstępnej. W ich wypadku wymagany wiek to 18 lat. Kandydaci na kierowców powinni posiadać także prawo jazdy kategorii B, uzyskać orzeczenie lekarskie i orzeczenie od psychologa, potwierdzające zdolność do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Ważne będzie także zdobycie profilu kandydata na kierowcę w Starostwie powiatowym, wydawanym w Wydziale Komunikacji.
Kierowcy zainteresowani zdobyciem prawa jazdy kategorii C powinni odbyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców. Po 20 godzinach wykładów teoretycznych oraz 30 godzinach nauki praktycznej, można zapisać się na egzamin państwowy. Po zdobyciu uprawnień możliwe jest prowadzenie nie tylko samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 tony, ale także ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych, a także zespołów wymienionych pojazdów z przyczepą lekką.