Problemy związane ze zdrowiem psychicznym z roku na rok stają się coraz mniejszym tematem tabu. Dzięki temu wiele osób zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami czy chorobami, decyduje się sięgnąć po profesjonalną pomoc. Częstym dylematem pojawiającym się przed umówieniem się na pierwszą sesję terapeutyczną jest to, jak wybrać najlepszego psychologa. Czym powinien charakteryzować się dobry terapeuta? O co warto zapytać przed pierwszym spotkaniem?
Pomoc psychologiczna – kiedy z niej skorzystać?
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa? Nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie, ponieważ uniwersalne kryteria po prostu nie istnieją. Warto jednak mieć świadomość, że psycholog to nie tylko osoba, z której usług korzystają osoby chore. Jest to specjalista, który może również pomóc w rozwoju zawodowym, uporządkowaniu relacji czy poprawieniu wyników sportowych. Terapia może być też doskonałym sposobem na poznanie siebie i polepszenie jakości swojego życia.
Istnieją jednak symptomy, które wskazują na to, że wizyta u psychologa jest nieunikniona. Są to przede wszystkim: poczucie braku sensu, anhedonia, problemy ze snem, żałoba po stracie bliskiej osoby, nieustanny niepokój, napady paniki, a w krytycznych sytuacjach również myśli samobójcze. Po podjęciu decyzji o umówieniu się na wizytę pojawia się dylemat – jak wybrać dobrego psychologa?
Nurty psychoterapeutyczne – czym są i co je różni?
Najlepszy psycholog to taki, który swoimi kompetencjami odpowiada na potrzeby pacjenta. Aby łatwo odnaleźć takiego specjalistę, warto zapoznać się z różnymi nurtami psychoterapeutycznymi. Definiują one bowiem, w pewnym stopniu, sposób pracy danego terapeuty oraz problemy, z jakimi warto się do niego zgłosić. Do wiodących nurtów należą m.in. nurt psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, integracyjny oraz systemowy. Warto zapoznać się z charakterystyką każdego z nich i wybrać psychologa pracującego w nurcie najbardziej odpowiadającym oczekiwaniom stawianym terapii.
Najważniejsze cechy dobrego psychologa
Jaki będzie dobry psycholog Warszawa Śródmieście (i nie tylko)? Przed wybraniem się na pierwszą sesję warto dopytać o posiadane kwalifikacje. Kompetentny psychoterapeuta powinien legitymować się dyplomem ukończenia szkoły psychoterapii. Świadczy on o odbyciu wszystkich niezbędnych zajęć oraz pomyślnym zdaniu egzaminu. Ważnym dokumentem jest również certyfikat psychoterapeuty – jest on potwierdzeniem doświadczenia i odbycia odpowiedniej ilości godzin pracy z klientami. Jednak najważniejszą rzeczą, o którą warto dopytać, jest to, czy wybrany psycholog odbywa superwizje. Są to spotkania psychoterapeuty z innym psychoterapeutą, podczas których omawiają oni umiejętności i procesy terapeutyczne klientów.
Jak wybrać psychologa? Co jeszcze wpływa na powodzenie terapii? Nie tylko kwalifikacje odgrywają istotną rolę. Ważna jest także relacja z psychoterapeutą. Uważa się, że w dużej mierze wpływa ona na postępy pacjenta i stanowi duży procent w skuteczności całego procesu zdrowienia.