Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej otworzyły się rynki używanych samochodów w krajach Wspólnoty dla osób zainteresowanych ich zakupem. Dzięki temu motoryzacyjny krajobraz nad Wisłą znacznie się zmienił, na drogach pojawiło się bowiem wiele pojazdów sprowadzonych z innych państw. Jak przywieźć używany samochód do Polski? Otóż są dwa sposoby – samodzielnie albo poprzez pośrednika.
Samodzielne sprowadzenie samochodu
Sprowadzanie aut z Niemiec na zamówienie stanowi wciąż atrakcyjną alternatywę dla pojazdów krajowych. Nadal panuje przekonanie, że samochody eksploatowane w innych państwach są w lepszym stanie technicznym. W rzeczywistości wiele zależy od konkretnego przypadku.
Osoby, które zamierzają sprowadzić używane auto na własną rękę, swoje poszukiwania rozpoczynają jeszcze w Polsce, korzystając z Internetu. W sieci funkcjonuje wiele portali, na których publikowane są oferty sprzedaży rozmaitych pojazdów. Następnie warto zadzwonić pod numer podany w ogłoszeniu i zapytać, czy dany samochód jest jeszcze dostępny. Ponadto dobrze jest już na tym etapie zweryfikować stan techniczny auta. W tym celu można poprosić o kilka zdjęć – nie tylko pojazdu, ale i książki serwisowej.
Każdy samochód musi posiadać komplet dokumentacji. Chodzi tutaj o:
• Fahrzeubrief – dowód własności,
• Fahrzeugschein – dowód rejestracyjny,
• HU-Hauptuntersuchung – potwierdzenie przeglądu stanu
technicznego,
• książkę serwisową,
• kartę pojazdu (jeśli została wydana),
• jeśli auto było wcześniej sprowadzane, musi posiadać
dowód zakupu za granicą oraz dowód opłacenia wszelkich podatków i ceł.
Brak któregokolwiek z tych dokumentów może wiązać się z poważnymi kłopotami przy rejestracji. Dokumentacja musi również odzwierciedlać stan rzeczywisty. Wszelkie nieścisłości w tym zakresie mogą narazić nowego właściciela na odpowiedzialność karną.
Sprowadzanie samochodów z Niemiec na zamówienie
W związku z problemami opisanymi powyżej coraz popularniejsze staje się sprowadzanie samochodów z Niemiec na zamówienie. Na polskim rynku działają bowiem firmy, które specjalizują się w tego rodzaju usługach.
Sprowadzanie aut z Niemiec na zamówienie odbywa się najczęściej w taki sposób, że osoba zainteresowana zakupem pojazdu zleca wyszukanie i sprowadzenie konkretnego modelu samochodu. Pośrednik oraz osoby z nim współpracujące rozpoczynają wówczas poszukiwania, a kiedy już uda im się znaleźć pojazd spełniający wymagania danego klienta, wówczas weryfikują jego stan techniczny oraz dokumentację. W ten sposób ryzyko ewentualnego oszustwa zostaje ograniczone, ponieważ wszystkim zajmują się doświadczeni profesjonaliści.
Usługi tego rodzaju firm polegają również na transporcie pojazdu. Do tego potrzebna jest bowiem laweta. Ponadto współpracują z innymi osobami, których usługi mogą okazać się bardzo przydatne. Najlepszym tego przykładem są tłumacze.
Na własną rękę czy z pośrednikiem – jak lepiej sprowadzić używany samochód?
Wiele osób, które rozważają sprowadzenie używanego samochodu z Niemiec, zastanawia się teraz, czy lepiej tego dokonać na własną rękę, czy z pomocą pośrednika. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, zależy bowiem od danego przypadku. Większość osób nie dysponuje jednak czasem, aby pojechać za granicę w poszukiwaniu auta. Do tego też nie zna języka w stopniu umożliwiającym swobodne komunikowanie. Problemem są również przepisy prawne – osoba, która ich nie zna, może narobić sobie wiele kłopotów. Dlatego też lepszym, a przynajmniej zdecydowanie mniej ryzykownym, rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy pośrednika.
Polacy wciąż kupują głównie używane samochody i ten stan rzeczy pewnie nie zmieni się zbyt szybko. Ciągle dużą popularnością cieszą się pojazdy sprowadzane z innych krajów, na przykład z Niemiec, Francji czy Szwajcarii. Ich zakup obarczony jest pewnym ryzykiem, które wiąże się nie tylko z niewłaściwą weryfikacją ich stanu technicznego, ale również z nieznajomością przepisów. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszy się sprowadzanie używanych samochodów na zamówienie.