Jak sprowadzić auto z zagranicy? Pytanie, które zadaje sobie ogrom ludzi w Polsce. Dlaczego? Ponieważ na zagranicznych rynkach czekają pojazdy mechaniczne w zdecydowanie lepszym stanie, niż bywa to w Polsce. Duża ilość osób skupia swoją uwagę na rynku niemieckim. Kraj, który znajduje się praktycznie na wyciągnięcie ręki, jest w stanie zapewnić wiele ciekawych egzemplarzy. Aczkolwiek – należy wykazać się nie lada ostrożnością, ponieważ sprowadzanie aut z Niemiec nie jest takie łatwe. Jak należy tego dokonać?
Pośrednik do pomocy
Chyba jedna z najczęściej wykorzystywanych usług w kraju – pomoc pośrednika, który w imieniu swojego klienta będzie działał na terenie innego kraju. Sprowadzanie aut z Niemiec na zamówienie w mkmobile.pl cieszy się całkiem sporą popularnością. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić sobie wielu kłopotów, jak np. wypełnianie odpowiednich formularzy, czy też ich składanie. To pośrednik zapewnia klientowi samochód, który na dodatek zostanie „prawie” podstawiony pod drzwi domu.
Jak to działa? Wystarczy tylko wejść na stronę internetową danego pośrednika, wypełniając specjalny formularz. Po kliknięciu wyślij, należy spodziewać się kontaktu ze strony pośrednika, który będzie w dalszej kolejności informował o działaniach. Wśród zalet takiej współpracy należy wymienić m.in. to, że można otrzymać nawet samochód na „życzenie”. Tzn. jeżeli ktoś ma wymagania odnośnie marki, czy też rocznika – a takich osób wśród fanów motoryzacji nie brakuje. Może i usługa samochodu na życzenie jest nieco droższa, ale można być pewnym tego, że owo marzenie zostanie spełnione.
Wśród innych zalet można również wymienić to, że pośrednik będzie w stanie zadbać o pojazd, a dokładnie o sprawdzenie stanu technicznego. Indywidualni klienci często zostają oszukani – o czym dowiadują się dopiero w domu, np. na przeglądzie technicznym. Pośrednik, który dba o swoją renomę, nie dopuści do tego, dbając o to, aby sprowadzić pojazd w jak najlepszym stanie technicznym, o ewentualnych wadach na bieżąco informując inwestora.
Samodzielne sprowadzenie samochodu
Aby uświadomić wszystkim, że współpraca z pośrednikiem ma ogrom zalet, należy w skrócie opowiedzieć, jak sprowadzić samochód z Niemiec samodzielnie. Aby można było tego dokonać, potrzebna jest znajomość języka w stopniu komunikatywnym. Tylko dzięki temu będzie można skontaktować się ze sprzedawcą jeszcze z Polski, aby dopytać o ewentualne szczegóły, umawiając się na wizytę w odpowiednim dniu. Brak znajomości języka uniemożliwi dogadanie się ze sprzedawcą.
Sprzedawca powinien udostępnić numer VIN samochodu. Do tego inwestor musi sprawdzić, czy pojazd jest wyrejestrowany. Jeżeli nie, trzeba będzie tego dokonać, ponieważ tylko dzięki temu będzie można wyjechać z nim do Polski. Skoro o wyjeździe mowa. Chcąc uniknąć przewożenia na lawecie, należy załatwić Technischer Überwachungsverein, czyli ważne badanie techniczne. Tylko dzięki temu będzie można pozyskać tablice wywozowe.
Formalności i opłaty
Jak sprowadzić auto z Niemiec do Polski? Dbając o dopełnienie wszystkich formalności, uiszczając odpowiednie opłaty. A jednych i drugich będzie całkiem sporo. Wystarczy bowiem nadmienić, że umowa sprzedaży/zakupu musi zostać sporządzona w dwóch językach – polskim i niemieckim. Inwestor musi posiadać Ausfuhrkennzeichnen lub Das Kurzzeitkennzeichen, czyli specjalne tablice wywozowe, które należy załatwić z osobą, mającą stały meldunek w Niemczech. Dużo? A to dopiero początek załatwiania, ponieważ jeszcze czas na formalności po stronie polskiej.
Jak sprowadzić samochód z Niemiec? Oszczędzając sobie ogromnej ilości kłopotu. Czas, który zostanie oszczędzony, powierzając zakup pojazdu pośrednikom, można wykorzystać w znacznie bardziej praktyczny sposób, np. odpoczywając czy też wykonując swoje codzienne obowiązki. Samo poszukiwanie pojazdu zabrać może już ogrom czasu, a gdzie tu jeszcze wyjazd za Odrę? Nie ma sensu, dlatego lepszym wyjściem okazać się może tylko i wyłącznie pośrednik sprowadzający pojazdy.