Podróż służbowa to z jednej strony miłe urozmaicenie, z drugiej zaś szereg aspektów, których trzeba dopilnować. Jak się do niej przygotować, by nie stała się źródłem zbędnego stresu? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule!
Dokładnie zaplanuj podróż
Zacznijmy od zaplanowania podróży. W pierwszej kolejności zarezerwujmy hotel w miejscu przeznaczenia i wykupmy bilety na przeloty. Możemy użyć w tym celu popularnych wyszukiwarek połączeń i porównywarek cen hoteli. Z kolei gdy już dotrzemy na miejsce przeznaczenia, będziemy chcieli wiedzieć, jak najlepiej poruszać się po mieście. Dlatego warto dokładnie zapoznać się nie tylko z jego planem, ale i dostępnymi środkami komunikacji.
Przygotujmy też wszystkie niezbędne dokumenty, których w trakcie pobytu będziemy musieli uważnie pilnować! Warto też skompletować wyposażenie, dzięki któremu będziemy przygotowani na każdą sytuację. Powerbank pozwoli naładować smartfon lub tablet w każdej chwili, a zabierając ze sobą kartę kredytową i gotówkę przygotujemy się na wszelkiego typu wydatki.
Punktualność i przewidywanie
Cechą osoby podróżującej, której nie da się przecenić jest niewątpliwie punktualność. To nie tylko kwestia profesjonalizmu, ponieważ spóźnienia mogą mieć jeszcze bardziej dotkliwe skutki niż zrobienie negatywnego wrażenia na kontrahencie. Warto bowiem pamiętać, że duża część linii lotniczych karze spóźnialskich, obciążając ich opłatą za niezrealizowane połączenia. Taki wydatek na pewno nie będzie dla nas przyjemny!
Punktualność opiera się na umiejętności przewidywania i ta druga okaże się niezwykle ważna w trakcie podróży z wielu powodów. Ciężko bowiem całkowicie kontrolować przebieg wyjazdu, jednak można przygotować się na potencjalne kryzysy i niedogodności. Warto zatem:
- wykupić ubezpieczenie turystyczne – to zaledwie kilkanaście złotych, a wypadek w trakcie podróży może zdarzyć się nawet ostrożnemu,
- wybrać możliwie wczesne połączenie lotnicze – dzięki temu nie zostaniemy postawieni w kłopotliwej sytuacji, gdyby lot nieco się opóźnił, z kolei jeżeli połączenie będzie punktualne, zyskujemy kilka godzin na relaks w hotelu czy spacer po mieście,
- zapakować najważniejsze rzeczy do bagażu podręcznego – upewniamy się w ten sposób, że będą z nami, gdy przybędziemy do hotelu.
Przygotowując się na wszystkie ewentualności, zyskujemy przede wszystkim spokój psychiczny. Dzięki niemu o wiele łatwiej będzie nam dobrze poradzić sobie z powierzonymi nam zadaniami.
Przezorność, ale i elastyczność
Chociaż w powyższych akapitach dużo zostało powiedziane o tym, jak ważna jest przezorność, warto pamiętać także o elastyczności. W przypadku niedogodności, które nie grożą niepowodzeniem w trakcie spotkania, naprawdę nie warto się denerwować. Do większości tego rodzaju można się przystosować, dlatego nie ma potrzeby rwać włosów z głowy, gdy pokój w hotelu wygląda inaczej, niż się spodziewaliśmy lub kontrahent musi przełożyć spotkanie.
Warto też mieć na uwadze, że chociaż wyjazd służbowy nie jest turystyczną przygodą, to warto znaleźć nieco czasu na poznanie miasta. To kolejny powód, dla którego warto poświęcić nieco czasu na solidne przygotowanie się do podróży, ponieważ dzięki temu zyskamy odrobinę swobody, by nieco się odprężyć.