Papą pokrywa się najczęściej dachy garaży, szop, a także czasami nawet i domów jednorodzinnych. Jednak trwałość takiego materiału nie zawsze jest wysoka. Może okazać się, że po tym, jak stopnieje śnieg, pojawią w nim ubytki. W takim przypadku będziemy musieli uszczelnić go kolejną warstwą. Jak naprawić przeciekający dach z papy? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.
Czym się charakteryzują dachy z papy?
Najtańszym rozwiązaniem, jakie możemy spotkać w przypadku pokryć dachowych, jest użycie papy termozgrzewalnej, gdyż jest ona tańsza od dachówki. Jednak sprawdza się ona najlepiej tylko na niemal płaskich dachach – ich kąt nachylenia musi wynosić od 2 do 15%. Nie należy ich natomiast stosować w momencie, kiedy mamy do czynienia z bardziej spadzistymi konstrukcjami.
Co może prowadzić do nieszczelności dachu z papy?
Papa termozgrzewalna odznacza się długą wytrzymałością, jednak nie oznacza to, że jeśli chcemy, by była ona w dobrym stanie, to nie będzie trzeba jej regularne sprawdzać. Należy to robić, jeśli chcemy mieć pewność, że nie doszło do uszkodzeń, które będzie trzeba szybko usunąć. Na szczególną uwagę zasługuje jej stan po zimie oraz w lecie, ponieważ odporność tego materiału na wysokie oraz niskie temperatury jest niewielka. Podczas dużych mrozów na papie mogą pojawiać się pęknięcia. Natomiast w lecie szkodliwe dla takiego pokrycia dachowego są upały, podczas których materiał ten może zacząć się topić. Jak uszczelnić papę na dachu w zależności od rodzaju uszkodzenia?
Wśród możliwych usterek wymienia się:
- Pęcherze – pojawiają się w momencie, gdy, ktoś źle położył papę lub została ona rozłożona w nieodpowiednich warunkach. W takiej sytuacji pod materiałem zbiera się para wodna, która przyczynia się do powstania pęcherzy. Łata się je za pomocą mas i pap bitumicznych.
- Fałdowanie – pojawia się w momencie występowania wysokich temperatur – papa zaczyna spływać. Tego typu fragmenty poszycia usuwa się i zamienia na nową warstwę.
- Uszkodzenia mechaniczne – mogą być spowodowane niefachowym wykonaniem lub niestarannym położeniem papy. Niektóre można łatać, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Lepiej po prostu położyć nową warstwę.
- Pęknięcia – pojawiają się głównie po zimie. Zazwyczaj są one uzupełniane papami bitumicznymi. Jednak w momencie, gdy ilość pęknięć jest duża, to uzupełnianie ubytków nie ma sensu. Łatwiej będzie zerwać starą warstwę i położyć nową.
Uszczelnianie dachu z papy
Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak uszczelnić dach z papy? Drobne ubytki jakimi są pęcherze oraz pęknięcia łata się zazwyczaj lub uszczelnia za pomocą mas bitumicznych oraz specjalnych uszczelniaczy przeznaczonych do dachów. Jednak przed przystąpieniem do prac należy przygotować uszkodzoną powierzchnię, usuwając z niej wszelkie drobinki oraz luźne elementy. Najprostszym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej. Musimy jednak zadbać o to, aby uszczelniana powierzchnia nie miała temperatury wyższej niż 20 stopni C. W innym przypadku będziemy musieli materiał co jakiś czas zamieść.
Jeżeli nie pojawi łsię przeciek, to możemy zabrać się za montaż łat plastycznych z masy bitumicznej. Do wykonania takiej pracy potrzebna jest nie tylko papa bitumiczna, ale także wałek i palnik do pap. Łatę da się przykleić także za pomocą lepika asfaltowego. Klej należy jednak nanieść po usunięciu uszkodzonego fragmentu, gdyż w innym przypadku może on nie przywierać do danej powierzchni. Jeśli jednak wystąpił przeciek, to należy zabezpieczyć szczelinę tak, aby zapobiec dalszemu powiększaniu się ubytku. Następnie wymagane będzie zlokalizowanie wszystkich pęknięć stropu. Zadanie to nie należy do najprostszych, gdyż przeciek może znajdować się pod szczeliną. Jednak w momencie, kiedy miejsce występowania zostanie odnalezione, należy je osuszyć i trwale pokryć uszczelniaczem, a na koniec nałożyć na wierzch łatę z pasa papy.
Jak uszczelnić dach kryty papą?
Nie każdy wie, czym uszczelnić dach z papy. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie wszyscy mieli styczność z tym materiałem. Uszczelnienie dachu z papy należy wykonać lekką i trwałą płynną membraną dachową w celu uniknięcia dodatkowej naprawy dachów poprzez łatanie ich od nowa kolejnymi warstwami papy. Membrana ta nie tylko uszczelnia dach, lecz także tworzy tak zwaną powłokę hydroizolacyjną, która ochrania dany materiał przed uszkodzeniami.