Wieczory najczęściej budzą w nas chęć spędzenia czasu w przyjemnej, domowej, ciepłej atmosferze, najlepiej w towarzystwie kominka. A może biokominka? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, w tym tekście znajdziesz odpowiedź, jak działa biokominek, jakie są rodzaje tych urządzeń, a także jakie są zalety ich zastosowania w pomieszczeniach.
Co to jest biokominek?
Biokominek to kominek, który działa na paliwo płynne. Jest ono w postaci ciekłej lub żelowej, zupełnie inaczej niż w przypadku zwykłego kominka. Dlaczego dodatek „bio”? Taki kominek jest bardzo ekologiczny. Nie potrzebuje nawet komina. Jak to możliwe? Nie produkuje dymu, spalin ani popiołu. Podczas spalania wytwarza się jedynie para wodna i dwutlenek węgla.
Zatem jest to jeden z najbardziej ekologicznych wyborów, choć nie może być stosowany jako samodzielne ogrzewanie mieszkania czy domu, jak to ma miejsce w przypadku zwykłego kominka. Biokominkiem możemy jedynie dogrzać pomieszczenie.
Rodzaje biokominków
Biokominki można podzielić na kilka rodzajów. Wszystko zależne jest od możliwości ich montażu i użytkowania. Są to urządzenia:
- narożne,
- wolnostojące,
- wiszące,
- stołowe,
- będące wkładami kominkowymi.
Wiele różnych rodzajów biokominków znajdziesz na https://www.infire.pl/pl. Firma jest producentem nowoczesnych kominków zasilanych paliwem płynnym. Kominek może wzbogacić każde wnętrze i sprawić, że stanie się ono wspaniałym, przytulnym miejscem do spędzania wspólnego czasu.
Jak działa biokominek?
Przed zakupem ekologicznego kominka pewnie rozważasz wszelkie za i przeciw. Zastanawiasz się również, jak działa biokominek? Spieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim wyróżnia go działanie na paliwo płynne lub żelowe. Rodzajem paliwa wykorzystywanym w biokominkach jest bioetanol, który spala się całkowicie – nie pozostawiając po sobie żadnych spalin ani popiołu. Produktami ubocznymi są jedynie dwutlenek węgla i para wodna. Litr paliwa wystarcza na 2–5 godzin palenia.
Rozpalanie biokominka jest niezwykle proste. Wystarczy napełnić zbiornik biopaliwem i zapalić płomień. Należy pamiętać, by zawsze przed podpaleniem dokładnie usunąć rozlane resztki paliwa, jeśli tak się zdarzyło, a także, by nie przepełnić zbiornika.
Również gaszenie nie powinno sprawić nikomu wielkiej trudności. Aby zgasić kominek, wystarczy odciąć dopływ tlenu w komorze spalania. Do biokominka zwykle dołączona jest specjalna rączka ułatwiająca jego wygaszanie i regulację płomienia. Podczas wygaszania przykładamy ją do biopaleniska.
Najważniejsze jednak będzie to, by pamiętać, że do palącego się lub rozgrzanego paleniska nigdy nie wolno dolewać paliwa. Może to doprowadzić nawet do wybuchu. Żeby rozpalić ponownie kominek, należy poczekać minimum 30 minut na jego ostygnięcie. Z zastosowaniem się do tych zasad korzystanie z niego będzie w pełni bezpieczne. Zgodne z instrukcją posługiwanie się kominkiem ekologicznym jest gwarancją Twojego bezpieczeństwa. Należy też pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu paliwa.
Zalety zastosowania biokominka
Kiedy już wiesz, jak działa bio kominek, warto, byś dowiedział się, jakie ma zalety. Co takiego wyróżnia ten rodzaj kominka, że warto umieścić go w domu?
- Duży wybór modeli.
- Nie potrzebujesz komina ani dodatkowych szybów wentylacyjnych – możesz dowolnie umieścić kominek w pomieszczeniu.
- Możesz z niego korzystać także na zewnątrz.
- Biokominek będzie wspaniałą dekoracją wnętrza.
- Biopaliwo nie produkuje szkodliwych dla środowiska spalin.
- Dzięki jego mobilności możesz go schować w każdym momencie.
Jakie są ograniczenia?
Taki rodzaj kominka to nie tylko same zalety. Niestety, są również i wady. Na jakie z nich musimy się przygotować?
- Nie da się stosować biokominka jako głównego źródła ciepła.
- Podczas jego używania trzeba dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń.
- Biopaliwo jest stosunkowo drogie.
Na jaki koszt musisz się przygotować?
Ceny biokominków są bardzo różne, ale na pewno koszt takiego urządzenia będzie zdecydowanie mniejszy niż budowa tradycyjnego kominka. Ceny zaczynają się od 600 zł wzwyż. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy.