Dolina Aosty to kraina historyczna znajdująca się w północno – zachodnich Włoszech. Jego położenie jest bardzo ciekawe, ponieważ od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią, a od południa z popularnym regionem Piemont. Nie można się więc dziwić, że turystyka jest tam wysoce rozwinięta.
Pod względem geograficznym region jest obszarem wysokogórskim, ponieważ obejmuje najwyższe partie Alp (zarówno włoskich, francuskich jak i szwajcarskich). Chodzi o tak znane szczyty, jak Mont Blanc, Monte Rosa, Gran Paradiso itd. Co ciekawe, najniższy punkt doliny to zaledwie 300 m n.p.m., a najwyższy – 4810 m n.p.m.
Dolina Aosty – narty
Nie wiesz, gdzie wybrać się na narty? Dolina Aosty będzie genialnym wyborem, ponieważ na jej terenie znajduje się wiele stoków narciarskich, które spełnią oczekiwania zarówno profesjonalistów (nierzadko trenują tam olimpijczycy), jak i początkujących sportowców poszukujących relaksu, a nie wyzwania.
Postaw na Włochy! Stoki narciarskie, które mogą Cię zainteresować to między innymi Pila, do której dotrzeć można gondolą. To właśnie tam trenuje włoska kadra alpejczyków. Tamtejsze trasy słyną z pięknych widoków. Warto wspomnieć też o Cervinii, czyli najwyżej położonych stokach w Europie! Każdy narciarz może wyjechać na wysokość 3820 m n.p.m., na Mały Matterhorn, z którego można podziwiać Mont Blanc i Matterhorn. Najwyższa stacja kolejki znajduje się na praktycznie pionowej ścianie. Monterosa to z kolei największy masyw górski Europy i tamtejsze trasy doskonale sprawdzą się w przypadku każdego narciarza. Długość niektórych sięga nawet kilkunastu kilometrów, co na pewno zostanie docenione przez osoby, które wcześniej były przyzwyczajone do bardzo krótkich, polskich stoków. Ciekawy jest fakt, że nie ma tam tłoku, a przy tym istnieje możliwość jeżdżenia poza oficjalnymi trasami razem z przewodnikiem.
Dolina Aosty to nie tylko stoki narciarskie, ponieważ można tam spróbować wspaniałego jedzenia. Miłośników sera na pewno ucieszy fonduta lub inaczej fondue (potrawa, która polega na spożywaniu różnych smakołyków, czyli np. warzyw, wędlin zamaczanych w sporym kociołku z roztopionym serem). Inną regionalną potrawą jest carbonnade, czyli solona wołowina duszona z cebulą w czerwonym winie.