Właściciel domu jednorodzinnego, który dokonał przebudowy mającej charakter termomodernizacyjny, ma prawo do skorzystania w zeznaniu rocznym z ulgi podatkowej, określanej jako ulga termomodernizacyjna. Skorzystanie z odliczenia możliwe jest w sytuacji zachowania wszystkich dokumentów świadczących o poniesionych kosztach w danym roku. Na czym dokładnie polega ulga termomodernizacyjna, kto i kiedy może z niej skorzystać oraz czego dokładnie dotyczy?
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Zacząć trzeba jednak od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest ulga termomodernizacyjna. Ulga ta prowadzona została 1 stycznia 2019 roku. Skorzystać mogą z niej ci podatnicy, którzy dokonali w trakcie danego roku przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dotyczy to jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W ramach ulgi odliczyć można wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia niezbędne do termomodernizacji oraz na usługi z tym związane. W przypadku usług pamiętać jednak trzeba, że jeśli jest ona cały czas realizowana, to zakończyć musi się maksymalnie w przeciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z usługą. Od podatku odliczyć można kwotę wydatków faktycznie poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kwota odliczeń nie może jednak przekraczać 53 tys. zł.
Czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?
Aby właściwie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, ważne jest, aby wiedzieć, czym dokładnie jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Wymienić można tu m.in. ulepszenie, którego efektem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w celu ogrzania domu lub wody. Jest to także ulepszenie, którego efektem jest zmniejszenie zużycia prądu w miejscu zamieszkania. Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest także fotowoltaika. Ulga termomodernizacyjna dotyczy bowiem także zmiany dotychczasowego źródła energii na źródła odnawialne. Koszty, które zostały poniesione w przypadku powyższych prac, można odliczyć w ramach ulgi.
Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?
Jeśli mowa o tym, co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, to warto wymienić tu przykłady konkretnych wydatków. W ramach ulgi odliczyć można koszty poniesione na materiały budowlane, które wykorzystane zostały do ocieplenia budynku, koszty poniesione na węzeł cieplny, kocioł gazowy, montaż pompy ciepła, kolektora słonecznego, systemu wentylacji mechanicznej, montażu instalacji fotowoltaicznej, a także koszty związane z wykonaniem audytu energetycznego, analizy termograficznej oraz dokumentacji projektowej. Wiedząc, co obejmuje ulga termomodernizacyjna, warto również wiedzieć, kto może z niej skorzystać.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi skorzystać mogą podatnicy, którzy opodatkowani są podatkiem liniowym, na zasadach ogólnych, a także ryczałtem od przychodów opodatkowanych, którzy ponieśli wydatki na określone przedsięwzięcie termomodernizacyjne swojego domu. Ważne jest, aby termomodernizacja zakończyła się w okresie maksymalnie 3 lat. Jeśli chodzi o rodzaj domu, którego ulga dotyczy, to mowa tu o budynku jednorodzinnym, który jest w zabudowanie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej. Pod kątem konstrukcyjnym budynek musi stanowić jedną całość. Istotne jest także, aby budynek służył do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Kiedy nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Istnieją sytuacje, w których skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie jest możliwe. Jest tak choćby w przypadku, kiedy przedsięwzięcie termomodernizacyjne dofinansowane lub sfinansowane zostało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli bowiem podatnik nie ponosi kosztów przedsięwzięcia z własnych środków, to nie może kosztów tych odliczyć w ramach ulgi. Z odliczenia nie można skorzystać także w sytuacji, kiedy koszty odliczone zostały od przychodu (opodatkowanie w formie ryczałtu), ujęte w kosztach (podatek liniowy lub na zasadach ogólnych), bądź odliczone zostały w ramach innej ulgi podatkowej.