Jest taki jeden element kobiecej biżuterii, który naprawdę jest inny od wszystkich. I nie chodzi tutaj o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o znaczenie symboliczne, jakie przypisuje się tej błyskotce. Mowa oczywiście o pierścionku zaręczynowym. Jeżeli i Ty jesteś jego szczęśliwą posiadaczką, z pewnością masz mnóstwo pytań, o to, jak go nosić. Przykładowo świeżo upieczone narzeczone bardzo często zastanawiają się, na który palec pierścionek zaręczynowy? I choć związane z tym są pewne normy narzucone przez zwyczaje społeczeństwa, to nie są to zasady bezwzględnie obowiązujące. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego, jak postępować z tym elementem biżuterii. Podamy również pewne wskazówki na temat tego, jak dbać o pierścionek, aby utrzymywał swój nienaganny wygląd na bardzo długi czas. Nawet jeśli zaręczyny są dopiero przed Tobą, będą to pożyteczne informacje na przyszłość.
Pierścionek zaręczynowy – który palec?
To jak to w końcu jest z tym palcem i noszeniem pierścionka? Według normy społecznej przyjmuje się, że przyszła panna młoda powinna nosić swój pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej dłoni przez cały okres narzeczeństwa. W momencie zawarcia przysięgi małżeńskiej, na miejscu pierścionka pojawia się obrączka, a pierścionek można (ale nie trzeba) przełożyć na lewą dłoń. Tak to się już przyjęło. Jest to pewnego norma w polskim społeczeństwie. W innych krajach jest to czasem zupełnie na opak.
Musisz jednak wiedzieć, że wcale nie popełnisz niestosownego faux-pas, tudzież gafy, jeśli zdecydujesz się na noszenie pierścionka na innym palcu. Z racji tego, że jest to element biżuterii noszony bardzo często, jeśli nie cały czas, to jest oczywiste, że świeżo upieczonej narzeczonej ma być wygodnie i przyjemnie nosić pierścień. Nawet jeśli zdecydujesz się nosić go na środkowym palcu lewej dłoni, nie zmieni to faktu, że nosi on w sobie symbol pewnej obietnicy, którą złożyliście sobie razem z narzeczonym. Współcześnie nie przywiązuje się już tak ogromnej wagi do tego, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy.
Ciekawostka: czy wiesz, że starożytni Grecy wierzyli, że palec serdeczny jest bezpośrednio połączony z sercem. Dlatego właśnie przyjęło się noszenie pierścienia symbolizującego miłość właśnie na tym palcu!
Gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy i jak o niego dbać?
Pierścionki zaręczynowe to ten rodzaj biżuterii, z którym najchętniej nie chciałybyśmy się rozstawać. To zupełnie zrozumiałe, biorąc pod uwagę wagę symbolu, jaki one reprezentują. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby mogły one zachować swój pierwotny blask na jak najdłużej. Dlatego też w pewnym okolicznościach warto zrezygnować z noszenia go na palcu. Dla przykładu pierścionki zaręczynowe z różowym szafirem nie są najlepszymi rodzajami biżuterii do założenia na basen lub do kąpieli w morzu. Ciężki kamień szlachetny może spowodować zsunięcie się go z palca i o ile z basenu może udałoby się go wyłowić, to może on na zawsze zagubić się w odmętach fal. Dodatkowo woda wpływa negatywnie na proces naturalnego niszczenia kruszców. Przyspiesza ciemnienie srebra, ścieranie się warstwy pozłocenia lub warstwy rodu, który tworzy kolor białego złota. Oczywiście są to procesy odwracalne, jednakże wymagana będzie wizyta u jubilera. Warto więc ściągać pierścionek zaręczynowy przed kąpielą lub prysznicem, gdyż bezpośrednio wpływa to na stan biżuterii. Podobnie będzie w przypadku domowych obowiązków, do których trzeba używać wody, np. mycie naczyń, mycie okien lub luster.
Warto pierścionki ściągać również przed bezpośrednią dezynfekcją rąk. Na czas ściągnięcia, warto przechowywać pierścionek w odpowiednim pudełeczku, z aksamitnym obiciem, aby inne rodzaje biżuterii nie zarysowywały kamienia lub obrączki. Poza tymi nielicznymi sytuacjami, pierścionki zaręczynowe można nosić absolutnie wszędzie i jest to wręcz wskazane! Jest to bowiem rodzaj biżuterii, którym należy się chwalić każdemu, nawet jeśli miałoby to wywołać uczucie zazdrości.