Prawdopodobnie wiele osób zastanawia się, czym jest instalacja sanitarna. Są to wszystkie instalacje budynkowe, wewnętrzne, jak i zewnętrzne wykorzystujące media takie jak woda, powietrze oraz źródła zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Instalacje sanitarne to podstawowe wyposażenie, jakie musimy posiadać w mieszkaniu. W XXI wieku trudno wyobrazić sobie budynek mieszkalny bez takich udogodnień.
Instalacje sanitarne – wentylacja i klimatyzacja
Instalacje sanitarne, bo tak naprawdę mowa o całej gamie różnych instalacji, które może zakwalifikować jako sanitarne, są znane już od wieków. Jedną z pierwszych, jaka była używana i zarazem najprostszą z nich jest instalacja wentylacji. Zadaniem takiej instalacji jest doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z nich zużytego powietrza lub nieprzyjemnych zapachów. W większości budynków instalacja wentylacji ma bardzo prostą postać: są to najczęściej murowane kanały wywiewne wentylacji grawitacyjnej. Powietrze dostarczane jest do pomieszczeń poprzez nieszczelności w stolarce okiennej lub specjalnie umieszczone nawiewniki, w budynkach z bardzo szczelnymi oknami.
Wysoka szczelność pomieszczeń i coraz bardziej wyśrubowane normy dotyczące zużycia energii a z drugiej strony wysokie temperatury latem powodują, że coraz więcej budynków jest wyposażonych również w instalację klimatyzacyjną. Jej celem jest schłodzenie powietrza do odpowiedniej temperatury. Możemy tutaj wyróżnić instalację z klimatyzatorami rozmieszczonymi w pomieszczeniach tzw. zdecentralizowaną oraz instalację centralną, gdzie mamy centralę wentylacyjną z możliwością chłodzenia powietrza i kanały wentylacyjne, którymi chłodne lub również ogrzane powietrze zimą jest dostarczane do pomieszczeń.
Instalację wodno – kanalizacyjne
Kolejną z podstawowych instalacji sanitarnych są instalacje wodno – kanalizacyjne, dzięki którym możemy swobodnie korzystać z toalety, prysznica czy wanny. Zadaniem instalacji wodnej jest dostarczenie wody do wszystkich punktów czerpalnych w budynku. W nowoczesnym budownictwie to nie tylko umywalka, wanna/ prysznic i toaleta. Takich punktów wciąż przybywa, ponieważ budynki są wyposażone w pralki, suszarki, zmywarki, a nawet lodówki z kostkarkami, które też wymagają doprowadzenia wody. Instalacja kanalizacyjna odprowadza brudną wodę i ścieki do poza obszar budynku do miejskiej sieci kanalizacyjnej, lokalnej oczyszczalni ścieków lub szamba.
Instalacje grzewcze
Kolejną instalacją, bez której nikt nie wyobraża sobie budynku, jest centralne ogrzewanie. Celem takiej instalacji jest zapewnienie odpowiednich warunków temperaturowych w pomieszczeniach. Instalacja taka składa się zawsze ze źródła ciepła, elementów rozdzielczych (rur lub kanałów) oraz odbiorników ciepła, które przekazują ciepło do pomieszczenia. Źródło ciepła jest najczęściej zlokalizowane w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu tj. kotłowni. W zależności od typu źródła ciepła, którym może być kocioł gazowy, olejowy, na paliwo stałe lub pompa ciepła w budynku mogą występować dodatkowe rodzaje instalacji sanitarnych. Zadaniem takich instalacji jest doprowadzenie paliwa do źródła ciepła i tak możemy wyróżnić instalację:
– gazową;
– olejową;
– freonową.
Bardzo ważną częścią instalacji grzewczej, jest instalacja kominowa. Taka instalacja podlega oczywiście okresowym przeglądom kominiarskim i musi zapewniać odprowadzenie spalin ze źródła ciepła.
Instalacje sanitarne – książka
Jeśli chcieliby Państwo, jeszcze bardziej zgłębić temat czym są instalacje sanitarne bądź, nadal zadają sobie pytanie, co to właściwe jest instalacja sanitarna (książka) to z pewnością warto zasięgnąć wiedzy fachowej. W literaturze, którą można znaleźć praktycznie w każdej księgarni, mogą Państwo zgłębić wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą każdego z wymienionych powyżej typów instalacji. Na rynku wydawniczym znajduje się również wiele czasopism branżowych, z których najpopularniejsze to „Cyrkulacje”, „Rynek Instalacyjny” oraz „Chłodnictwo i klimatyzacja”.